18 Apr 2020
April 18, 2020

حادثه رازول

0 Comment

در ژوئیه ۱۹۴۷ در شهر رُزوِل نیومکزیکو، شیئی ای نقره‌ای رنگ با سرعت زیادی سقوط کرد و یک فرد از آن به بیرون پرتاب شد که رنگ آن مانند لجن بوده یکی از گله‌داران قطعاتی از آن را پیدا کرد و به پایگاه هوایی گزارش داد. دولت وارد عمل شد و برای اولین و آخرین بار در تاریخ ایالات متحده در روزنامه خبر پیدا شدن یک بشقاب پرنده اعلام شد و در تمام کشور پیچید ولی فردا دولت اعلام کرد اشتباه شده و شیئی مورد نظر یک بالون هواشناسی بوده‌است.

در دوم ژوئیه سال ۱۹۴۷ در رازول، فردی دامدار به نام مک برزل(Mack brazel) که درخانهٔ خودش در شهرک کرونا واقع در ایالت نیو مکزیکو نشسته بود ناگهان انفجاری شنید و شی سرخ رنگی را با یک دنباله سفید دید که وسط تپه زار سقوط کرد. آن زمان شهری بسیار کوچک، بیابانی و بی سر صدا بود و از تعدادی مزرعه و دامداری تشکیل می‌شد «همچنین محل نگهداری اسکادران بمب افکن‌های B-29 نیز محسوب می‌شد، که در آن زمان یکی از پیشرفته ترین‌ها در نوع خود بودند.» از آسمان چیزی بزرگ و نقره ای رنگ با سرعت و سر صدای زیادی سقوط کرد.

یکی از گله داران قطعات و تکه‌های شیئی را جمع کرد و به پایگاه هوایی گزارش داد و برای اولین و آخرین بار در تاریخ ایالات متحده آمریکا در روزنامه‌ها اعلام کرد که یک بشقاب پرنده سقوط کرده‌است این خبر سر تیتر تمامی روزنامه‌ها شد و پس از آن رادیو اعلام کرد که یک بشقاب پرنده پیدا شده و این بزرگترین اتفاق سال است.اما روز بعد خبرها کاملاً شکل تازه ای به خود گرفتند. توضیح این حادثه هم زمینی تر شد. در روزنامه‌ها اعلام شد که آن شیئی یک بالون هواشناسی بوده‌است وهمه چیز به حالت عادی بازگشت.

سال‌ها بعد کلماتی مانند یوفولوژی و یوفولوژیست وارد فرهنگ لغت شد و حادثه رازول دوباره پا در میان افکار مردم گذاشت؛ کسانی مانند مارسل، همان افسر اطلاعاتی که مأمور بررسی این حادثه شده بود، کسی که اکنون، تنها یک افسر بازنشسته ارتش بود و فریدمن کسی که روزها یک فیزیکدان و شب‌ها یک یوفولوژیست می‌شد، باعث آن بودند. فریدمن به صراحت گفت: «من پس از سی سال متقاعد شدم دولت آمریکا جسد چند بیگانه و یک بشقاب پرنده ساقط شده را در نیومکزیکو بدست آورده‌است!»